logo   logo
כניסה למערכת

 

 

 

ברכת ההורים בערב סיכום המסע לפולין, תשס"ט

להנהלת בית הספר, לצוות החינוכי ולתלמידי י"ב היקרים,

 

חודשים ספורים חלפו מאז שחזרתם מהמסע לפולין. חודשים שעברו מהר והוכיחו שוב את חוזקם של החיים מחד, ואת הצורך לעודד ולחזק את הזיכרון ההיסטורי מאידך. עברתם חוויה מיוחדת ומהממת ,שנצרבה אצלכם בדיסקט האישי, כשכל אחד שומר אותה במגירה או בתא המתאים לו ביותר.

 

המסע שנמשך כשבוע, היה בעצם סיומו של תהליך שנמשך שנה, ואולי לדעת רבים, נמשך כבר מאז הייתם ילדים וקטפתם פרחים לציון מותם של 6 מליון יהודים בשואה. למדתם את ההיסטוריה ואת רצף האירועים, שמעתם זיכרונות, ראיתם סרטים וביקרתם באתרי הנצחה. האם יכולתם להבין את הרוע האנושי? האם יכולתם להרגיש את הרעב, שממנו סבלו היהודים יום אחר יום, לילה אחר לילה במשך שנים?

 

האם המציאות של השואה אכן הייתה? האם הסיפורים אמיתיים? פעמים רבות ודאי חשבתם שלא יתכן ,וכך זה ארע כשהשכל והדמיון שלנו לא יכולים להכיל או להבין אירוע כה שטני, איום ומפחיד.

 

ואז הגיע המסע. מסע של בנים ובנות המנסים להציץ לאחור לפני יציאתם לחיים כבוגרים. מסע שנבנה במחשבה רבה ומשלב הכרות עם פולין של היום ופולין שאיננה, העולם היהודי המפואר שהתקיים לפני השואה ובמיוחד – שואת העם היהודי. במינון מתחשב ובהתאם למציאות שנשתמרה ,אתם חווים את הגיטאות, המחנות והשמדת היהודים. הריח שנצרב באוויר, נעלם, אולם אם עוצמים את העיניים, עובר לו רעד קטן ומטלטל את הגוף. אח"כ כשהעיניים נפקחות, כבר לא לבד, מוקפים בבנים ובנות, שרים וזוכרים. ביחד.

 

השואה הייתה אירוע מכונן ובעקיפין סייעה להקמתה של המדינה. במידה רבה היא  גם אירוע מכונן עבורכם. לא עוד מוגנים בעולמם של הוריכם ובית ספריכם, מעתה, יוצאים לעולם הבוגר. עולם שלצד היופי, השמחה והתום, יודע גם אכזריות, ציניות, ופגיעה בחפים מפשע. מעתה גם אתם צריכים להביע עמדה ולקחת אחריות על מעשיכם. מושגים כמו סובלנות, פלורליזם, זכויות אדם ודמוקרטיה שפעם נלמדו בשיעורי האזרחות או כחלק מהדיונים לקראת המסע, מקבלים היבטים מוחשיים והופכים לחלק מהזהות האישית של כל אחת ואחד.

 

עבור כל אחד מכם השואה היא משהו שונה. לחלקכם זהו אירוע היסטורי שהתרחש בעבר הרחוק, לאחרים זהו אירוע השייך למורשתם וקהילתם ועבור אחרים זהו חלק מסיפורה של משפחתם.

 

כשבחרתם והחלטתם לצאת למסע, ידעתם שלפניכם אתגר המחייב התגייסות אישית ומשפחתית. בחרתם, התחייבתם ובכך הייתם שותפים לתהליך מרתק שדרש מאמצים לא מעטים והתגייסות של כל המשפחה. עשינו זאת ברצון.

 

ידענו, איזה מקום חשוב תופסת השואה בזהות האישית שלנו, ורצינו שתחוו חוויה מיוחדת לפני שתסיימו את בית הספר ותצאו אל הצבא. החוויה המשותפת ביחד עם חבריכם, בני גילכם, היא מתנה שידעתם לקחת וליהנות ממנה עד תום.

 

המסע לפולין חיזק וליכד אתכם לקראת הפרק המסכם בבית הספר. פרק שמביא לידי ביטוי את העוצמות של כולכם ביחד. תדעו לשתף פעולה וליצור במשותף, ביחד עם הצוות המבוגר שמנסה להדריך ולכוון ברגעים האחרונים לפני יציאתכם לחיים.

 

אנו, ההורים, מודים לצוות החינוכי: לאורית, לדבי ולתרצה ולהנהלת בי"הס על כך שהיציאה למסע נשארה חלק ממורשתו החינוכית של בית הספר, ונעשים מאמצים להביא ליציאתם של רבים מהחניכים. צוות המדריכים המסור,יהודה ונפתלי,שמלווה את התוכנית תורם גם הוא רבות וכך יוצאים כולם נשכרים.

 

ולך, אריה פינסקר , תודה והערכה רבה על המשמעות הנוספת שהענקת לבנינו.

 

משימות רבות לפניכם. פורים, בחינות בגרות, שנת י"ג, צבא ועוד. תצאו בבטחה ותחזרו בשלום.

 

מאחלים ההורים. שכבת י"ב תש"ע. נובמבר 2009 .

 

 

 

כתב: ניר רושקין .