logo   logo
כניסה למערכת

משלבים כוחות למען חברה ירוקה וטובה יותר
מכללת עמק יזרעאל בשיתוף פעולה עם תיכון "עמקים-תבור"

מאי, 2011

כיצד מחברים בין הצורך לשמור על סביבה ירוקה לבין הרצון לתרום למעוטי היכולת בחברה? בין דרישות אקדמיות לבין שליחות אישית? בין בית-ספר תיכון למכללה אקדמית?

 

מרב רותם, אורטל טובול, רותם מאירי ומור אגוזי, כולם סטודנטים במכללת עמק יזרעאל, מצאו  את הדרך לעשות זאת, באמצעות מיזם "תעביר את זה הלאה", אותו הגו  כחלק מהפרקטיקום שלהם בחוג לשירותי אנוש. בשיתוף פעולה עם עמית לביא, הרכז החברתי של "עמקים-תבור", ועם ד"ר אלה צחר, מורה לביולוגיה ולמדעים ורכזת תחום הקיימות בביה"ס, הובילו את הפרויקט בשכבת ח' של בית-הספר.

 

מספרת מרב רותם: "אורטל, מור ואני סטודנטיות בשנה ג', ורותם סטודנט בשנה ב' בחוג למשאבי אנוש. במסגרת הפרקטיקום שלנו אנו נדרשים ללוות ארגון כלשהו, ללמוד את השרשרת הארגונית ואת אופן הפעולה שלו. בנוסף אנו נדרשים לעבודה קהילתית. חיפשנו רעיון שיהווה שילוב בין ערכים סביבתיים וערכים חברתיים. גיבשנו את תכנית המיזם בכוחות משותפים ופנינו לעמית ולאלה מביה"ס, אשר ליוו את הפרויקט.

 

"בתחילת השנה לימדנו בכל אחת מכיתות ח' מספר שעורים בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה, תרבות הצריכה, חשיבות המחזור  והצורך העולמי להפחית פסולת. השתמשנו במצגות, משחקים והפעלות, ופעלנו בשיתוף פעולה של מחנכי הכיתות.

 

"שיאו של הפרויקט היה באיסוף חפצים המיותרים לבעליהם כדי להביאם לשימוש חדש אצל אנשים הזקוקים להם.  בחופשת פסח תלינו בבית-הספר מודעות ופרסמנו שאנו אוספים משחקים ובגדים מיותרים. נעזרנו גם בתוכנת המשו"ב הבית-ספרית כדי להעביר את ההודעה לכל תלמיד, הורה ומורה בבית-הספר. איתרנו ארבע עמותות להן אנו מתכוונים להעביר את התרומות: לבית-חולים "העמק" בעפולה נעביר משחקים עבור בית-הספר לילדים השוהים באשפוז ארוך. למרכז הקליטה של האתיופים בבית-אלפא נעביר  בעיקר בגדים. לעמותת "איל"ן" – בגדים ומשחקים פשוטים, ול"בית אורי", השייך למחלקת הרווחה של עפולה – בגדים, משחקים וציוד ביתי נוסף."

 

עמית לביא, הרכז החברתי של ביה"ס, מוסיף בעיניים נוצצות: "כשתלינו את המודעות לפני החג חששתי מ'פדיחה' – מה יהיה אם איש לא יתרום דבר? להפתעתנו ההיענות הייתה עצומה. קיבלנו הרבה יותר ממה שציפינו. לא רק כיתות ח' תרמו אלא גם כיתות נוספות, וכן המורים. במהלך חופשת החג התקשרו אלי הורים כדי לברר להיכן להביא את התרומות. ההיענות לפרויקט הייתה פשוט מרגשת".

 

בשלב זה הסטודנטים ונציגי הכיתות משלימים את תהליך המיון וסידור התרומות שנאספו. ביום ה' הקרוב ייסעו הסטודנטים, ביחד עם תלמידים נציגי השכבה, לבית-חולים העמק, כדי להביא לילדים המאושפזים את המשחקים. ביום ה' שאחריו יסעו לבית-אלפא,וגם לשם יתלוו אליהם נציגים מבין הילדים. לשתי העמותות האחרות לא יצטרפו הילדים, מטעמים של שמירה על צנעת האוכלוסייה הרגישה לה מיועדות התרומות.

 

בתחילת יוני מתוכנן מפגש מסכם עם כל כיתה. ואחר כך? "אסיים את הלימודים  ואתחיל לחפש עבודה", מסכמת בחיוך מרב רותם.

 

כתבה וצילמה: אורית סוקר

מציגים חלק משלל התרומות. מימין לשמאל:
עומדים: אור שמר, שיר חסון, שיר ממן - תלמידי ח';
אורטל טובול ורותם מאירי - מכללת עמק יזרעאל
כורעים: מרב רותם - מכללת ע"י, טל זלזני - כיתה ח'

החת"ניקים ממיינים את התרומות

השלל ממויין ומקופל, לקראת החלוקה לעמותות

מעבירים את המשחקים לילדי בית החולים "העמק"